System DarsGo na Słowenii

Od 1 kwietnia 2018 roku na Słowenii swoją premierę będzie miał system DarsGo. O zasadach jego działania powinni dowiedzieć się i kierowcy, jak i firmy transportowe, organizujące transport do Słowenii.

O systemie

DarsGo to system służący do uiszczania opłat drogowych przez kierowców samochodów ciężarowych.  Jedynie ciężarówki wyposażone w urządzenie DarsGo i zarejestrowane w systemie będą mogły od 1 kwietnia 2018 roku jeździć siecią słoweńskich autostrad.

W momencie przejazdu samochodu przez bramki autostradowe w Słowenii zamontowane w nich czujniki wychwycą jego obecność i tym samym będą miały dostęp do liczby przejechanych kilometrów autostrady, wyznaczając kwotę do zapłaty dla kierowcy.

Zastąpienie dotychczasowego rozwiązania

Dotychczas podczas transportu w Słowenii kierowcy ciężarówek korzystali z systemu poboru opłat drogowych DARS. Ma on być zastąpiony nieograniczonym systemem DarsGo, jak zapowiada jego operator. Od 1 kwietnia bieżącego roku każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony będzie musiał dysponować urządzeniem pokładowym przyporządkowanym do niego. Wszyscy dotychczasowi użytkownicy systemu DARS muszą przejść ponowną rejestrację w nowym systemie.

Właściciele pojazdów ciężarowych będą odpłatnie użytkować urządzenia do poboru opłat. Opłata za przekazanie urządzenia pokładowego wynosi 10 euro i nie będzie pobierana opłata za wypożyczenie lub obsługę serwisową.

Rejestracja firm transportowych, realizujących transport w Słowenii, może odbywać się w trybie online, za pośrednictwem strony www.darsgo.si. Poprzez rejestrację możliwe jest jednoczesne zamówienie urządzenia DarsGo w trybie przedpłaconym.

Do rejestracji w punktach serwisowych potrzebny jest certyfikat ruchu i CEMT. Urządzenie pokładowe jest gotowe do natychmiastowego odebrania w punktach DarsGo na terenie Słowenii.

W urządzeniu DarsGo będzie zapisywany numer rejestracyjny pojazdu i jego klasa emisji EURO. Klasę opłat drogowych kierowca będzie musiał określać każdorazowo przed rozpoczęciem jazdy na podstawie liczby osi pojazdu.

System DarsGo na Słowenii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =