System DarsGo na Słowenii

Od 1 kwietnia 2018 roku na Słowenii swoją premierę będzie miał system DarsGo. O zasadach jego działania powinni dowiedzieć się i kierowcy, jak i firmy transportowe, organizujące transport do Słowenii.

O systemie

DarsGo to system służący do uiszczania opłat drogowych przez kierowców samochodów ciężarowych.  Jedynie ciężarówki wyposażone w urządzenie DarsGo i zarejestrowane w systemie będą mogły od 1 kwietnia 2018 roku jeździć siecią słoweńskich autostrad.

W momencie przejazdu samochodu przez bramki autostradowe w Słowenii zamontowane w nich czujniki wychwycą jego obecność i tym samym będą miały dostęp do liczby przejechanych kilometrów autostrady, wyznaczając kwotę do zapłaty dla kierowcy.

Zastąpienie dotychczasowego rozwiązania

Dotychczas podczas transportu w Słowenii kierowcy ciężarówek korzystali z systemu poboru opłat drogowych DARS. Ma on być zastąpiony nieograniczonym systemem DarsGo, jak zapowiada jego operator. Od 1 kwietnia bieżącego roku każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony będzie musiał dysponować urządzeniem pokładowym przyporządkowanym do niego. Wszyscy dotychczasowi użytkownicy systemu DARS muszą przejść ponowną rejestrację w nowym systemie.

Właściciele pojazdów ciężarowych będą odpłatnie użytkować urządzenia do poboru opłat. Opłata za przekazanie urządzenia pokładowego wynosi 10 euro i nie będzie pobierana opłata za wypożyczenie lub obsługę serwisową.

Rejestracja firm transportowych, realizujących transport w Słowenii, może odbywać się w trybie online, za pośrednictwem strony www.darsgo.si. Poprzez rejestrację możliwe jest jednoczesne zamówienie urządzenia DarsGo w trybie przedpłaconym.

Do rejestracji w punktach serwisowych potrzebny jest certyfikat ruchu i CEMT. Urządzenie pokładowe jest gotowe do natychmiastowego odebrania w punktach DarsGo na terenie Słowenii.

W urządzeniu DarsGo będzie zapisywany numer rejestracyjny pojazdu i jego klasa emisji EURO. Klasę opłat drogowych kierowca będzie musiał określać każdorazowo przed rozpoczęciem jazdy na podstawie liczby osi pojazdu.

System DarsGo na Słowenii