Przewóz towarów do Finlandii. Co warto wiedzieć?

Choć Finlandia nie należy do najczęściej wybieranych partnerów handlowych w Polsce, to i do niej często są wysyłane polskie dobra. Niemniej, aby móc eksportować towary do Finlandii, potrzebny jest transport na trasie Polska-Finlandia. Co trzeba wiedzieć na jego temat?

Jakie zasady obowiązują przewóz towarów do Finlandii?

Mogłoby się wydawać, że skoro Finlandia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, to przewóz towarów za jej granice niczym nie różni się od spedycji do Chorwacji, czy Słowenii. Niemniej, kontrole graniczne bardzo dokładnie sprawdzają, czy przewożone towary są zgodne z indywidualnym fińskim prawem. Zakazuje ono importu następujących towarów:

  • sztyletów i kastetów;

  • drzewek gruszy i jabłoni;

  • świdośliwek i głogu;

  • niektórych leków;

  • zwierząt bez paszportu zwierzęcego oraz dokumentacji szczepień.

Oczywiście, obowiązują też standardowe zakazy, takie jak zakaz eksportu narkotyków, czy dużych ilości tytoniu do Finlandii.

Czytaj również: Jaka obowiązuje polityka transportowa w UE?

Jak przewieźć towary do Finlandii bezpiecznie?

Trzeba jednak pamiętać, że na transport towarów do Finlandii składa się nie tylko kontrola graniczna, ale również dotarcie kierowcy do celu. Fińskie trasy bywają skomplikowane, przez co GPS nierzadko zawodzi tamtejszych kierowców, a na dodatek w Finlandii bardzo często dochodzi do kolizji z reniferami i łosiami. Co więcej, dzięki zaawansowanemu monitoringowi, fińskie kontrole drogowe są bardzo dokładne, a nieuważny kierowca może w każdej chwili dostać wysoki mandat. Z tego powodu, towary do Finlandii najlepiej jest eksportować za pośrednictwem firm przewozowych, które regularnie kursują do tego kraju. Najlepiej, jeśli spedycja do Finlandii stanowi osobną część oferty firmy, gdyż można wtedy mieć pewność, że kierowcy bardzo dobrze znają fińskie trasy, prawo i warunki drogowe.

Przewóz towarów do Finlandii. Co warto wiedzieć?